CZWARTEK 6.09.

godz. 12.00-14.00 |  Sala konferencyjna Teatru Rozbark

 

NOWE MEDIA W KRYTYCE FILMOWEJ

Wykład, 120 minut

 

Prowadzący: Miłosz Stelmach – filmoznawca i krytyk filmowy, redaktor naczelny czasopisma o tematyce audiowizualnej “Ekrany”, doktorant w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, gdzie przygotowuje rozprawę o modernizmie w polskim kinie.

godz. 15.45-17.45 | Cinema City CH Agora

 

FILMY KONKURSOWE: FABUŁA

Łączny czas: 120 minut

 

Konkurs filmów metrażowych wśród, których zwycięzca zdobędzie Bytomskiego Lwa w kategorii Najlepsza Fabuła. Zachęcamy także do głosowania na Nagrodę Publiczności!

 

NOWY BRONX reż. Filip Ignatowicz, 2017

PLAY reż. Piotr Sułkowski, 2018

ŚWITEZIANKA reż. Julia Bui, Mai Bui, 2018

SZCZĘŚCIE reż. Maciej Buchwald, 2018

DEER BOY reż. Katarzyna Gondek, 2017

WE WSI GADAJĄ reż. Grzegorz Paprzycki, 2018

KRÓTKI FILM O SMUTKU reż. Ming-Wei Chiang, 2018

godz. 18.00-20.15 | Cinema City CH Agora

 

POPULARYZATORZY: PO PROSTU ŻYCIE reż. Steve James, 2014

Łączny czas: 135 minut

 

Biografia najsłynniejszego filmowego krytyka Rogera Eberta, zdobywcy nagrody Pulitzera. O krytyku opowiadają jego bliscy oraz m.in. Martin Scorsese i Werner Herzog. Wstęp do filmu poprowadzi Michał Oleszczyk, jedyny polski współpracownik Eberta, redaktor strony www.rogerebert.com, najczęściej odwiedzanej strony z recenzjami na świecie.

godz. 20.30-23.30 | Cinema City CH Agora

 

OTWARCIE FESTIWALU

#RETROSPEKTYWA90: PERŁA W KORONIE reż. Kazimierz Kutz, 1971

Łączny czas 180minut

 

Po filmie zapraszamy na spotkanie z Kazimierzem Kutzem, które poprowadzi znawca jego twórczości profesor Andrzej Gwóźdź.

Najbardziej aktualny tytuł z legendarnego tryptyku śląskiego autorstwa ostatniego żyjącego przedstawiciela Polskiej Szkoły Filmowej. Akcja filmu toczy się w sierpniu 1934 roku w polskiej (tj. wschodniej) części Górnego Śląska, opowiada o strajku w fikcyjnej kopalni “Zygmunt”.

PIĄTEK 7.09.

godz. 12.00-14.00 |  Sala konferencyjna Teatru Rozbark

 

JĘZYK KINA DOKUMENTALNEGO

Wykład, 120 minut

Prowadzący: Michał Oleszczyk

 

Czy kino dokumentalne ma swoją własną, filmową składnię i gramatykę? Czy twórcy dokumentów opisują, czy raczej tworzą światy, które widzimy na ekranie? W trakcie warsztatów z filmoznawcą Michałem Oleszczykiem zastanowimy się nad rolą zdjęć, montażu, dźwięku, muzyki i słowa mówionego w kinie dokumentalnym i spróbujemy nauczyć się czytać filmowe dokumenty z uwagą i dokładnością, na jakie zasługują.

godz. 15.30-16.30  | Cinema City CH Agora

 

FILMY KONKURSOWE: ANIMACJA/EKSPERYMENT

Łączny czas: 60 minut

 

Konkurs filmów metrażowych wśród, których zwycięzca zdobędzie Bytomskiego Lwa w kategorii Najlepsza Animacja/eksperyment. Zachęcamy także do głosowania na Nagrodę Publiczności!

 

ACH GDY TAK BŁĄDZĘ reż. Agata Bartos, Piotr Bartos, 2018

III reż. Marta Pajek, 2018

NIE MASZ DYSTANSU reż. Karina Paciorkowska, 2017

KIM VAN KIEU reż. Oliwia Waligóra, 2017

ZAWIESZENIE reż. Mateusz Kucharski, 2017

ULTRAVIOLET reż. Filip Zaluska, 2017

NIE MÓW MATCE reż. Michał Chytkowski, 2018

godz. 16.45-18.15  | Cinema City CH Agora

 

FILMY KONKURSOWE: DOKUMENT

Łączny czas: 90 minut

 

Konkurs filmów metrażowych wśród, których zwycięzca zdobędzie Bytomskiego Lwa w kategorii Najlepszy Dokument. Zachęcamy także do głosowania na Nagrodę Publiczności!

 

SIOSTRY reż. Michał Hytroś, 2017

MIĘDZY NAMI reż. Maciej Miller, 2017

KOLEKCJA reż. Marcin Polar, 2017

GWIAZDA PIOŁUN reż. Adelina Borets, 2017

KUCHARZ PAŁACOWY reż. Bartosz Dziamski, 2017

godz. 18.30-19.30 | Cinema City CH Agora

 

POPULARYZATORZY: PÓŁ ŻYCIA W CIEMNOŚCIACH reż. Jan Sosiński, 2003

Łączny czas: 60 minut

 

Bohaterem filmu jest Zygmunt Kałużyński – jedna z najbardziej wyrazistych polskich krytyków filmowych. Erudyta, gawędziarz, niepoprawny ekstrawertyk. Istotą jego krytycznych poszukiwań była prowokacja, przez co do dziś tyle samo osób go kocha, co nienawidzi. Do filmu wprowadzi nas Michał Oleszczyk – krytyk filmowy, konsultant scenariuszowy i tłumacz; wykładowca Wydziału “Artes Liberales” Uniwersytet Warszawski.

godz. 20.00-22.30 | Cinema City CH Agora

 

POKAZ SPECJALNY: TWÓJ VINCENT reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, 2017

Łączny czas: 150 minut

 

Po filmie zapraszamy na spotkanie z Dorotą Kobielą i Hugh Welchmanem!

 

Nominowany m.in. do Oscara, Złotego Globa i Bafty film jest biografią Vincenta van Gogha, przywołuje na ekran jego malarstwo, a jednocześnie opowiada o życiu artysty, pełnym pasji, ale też dramatów, oraz o jego tajemniczej śmierci. Każda z 65 000 klatek została ręcznie namalowana na podobraziach malarskich w technice olejnej. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy przyjechali do studiów filmowych w Polsce i w Grecji, aby zrealizować to niezwykłe zadanie.

godz. 23.00-00.30 | Sala Didura, Opera Śląska

 

POKAZ SPECJALNY: HALKA reż. Konstanty Meglicki, 1929

MUZYKA NA ŻYWO: KIXNARE

Łączny czas: 90 minut

 

W piątkową noc zapraszamy do Opery Śląskiej na “HALKĘ”. Jest to odrestaurowana cyfrowo, jedna z trzech polskich przedwojennych ekranizacji słynnej opery Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego. Improwizację muzyczną przygotuje Kixnare, który w swoich setach krąży wokół form muzyki tanecznej i elektronicznej, nawiązujących do brzmień etnicznych i perkusyjnych, syntezatorowego soundu lat 80 i brudu lat 90, krautrocka, ambientu oraz psychodelii.

SOBOTA 8.09.

godz. 15.00-16.30 | Cinema City CH Agora

 

#RETROSPEKTYWA90: NIKT NIE WOŁA reż. Kazimierz Kutz, 1960

Łączny czas: 90 minut

 

Awangardowa odsłona Kazimierza Kutza. Jeden z najpiękniejszych plastycznie polskich filmów, łączący wystylizowane, czarno-białe zdjęcia ze stanem duszy pary młodych ludzi zupełnie zagubionych w nowej rzeczywistości i księżycowym pejzażu miasteczka zaludnianego przypadkowymi mieszkańcami. Dramat psychologiczny rozgrywający się tuż po wyzwoleniu: historia człowieka, który na Ziemiach Zachodnich szuka ucieczki przed konsekwencjami wojny, chcąc rozpocząć nowe życie.

godz. 16.45-19.30 | Cinema City CH Agora

 

#RETROSPEKTYWA90: OPOWIEŚCI HOLLYWOODU reż. Kazimierz Kutz, 1987

Łączny czas: 165 minut

 

“Opowieści Hollywoodu” (pióra Christophera Hamptona) to portret niemieckiej emigracji artystycznej w USA w czasie II wojny światowej oraz pełne gorzkich konkluzji, studium konfliktu między dwiema formacjami kulturowymi, europejską i amerykańską. Kazimierz Kutz ukazał poważną problematykę sztuki w formie znakomitych dialogów obfitujących w błyskotliwe, humorystyczne lub ironiczne pointy. W rolach głównych rewelacyjni Janusz Gajos i Anna Dymna. Spektakl należy do Złotej Setki Teatru TV.

godz. 20.15-23.15 | Dziedziniec Sądu Rejonowego w Bytomiu

 

ZAMKNIĘCIE FESTIWALU & GALA ROZDANIA NAGRÓD

Łączny czas: 180 minut

 

WIELCY-MŁODZI: Pokaz filmów nagrodzonych w kategoriach Najlepsza Fabuła, Dokument, Animacja/eksperyment.

 

POKAZ SPECJALNY: OVER THE LIMIT reż. Marta Prus, 2017

 

Pokazywany na festiwalach na całym świecie portret rosyjskiej gimnastyczki artystycznej Margarity Mamun. Film przedstawia decydujący rok w jej życiu: Margarita stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego. Wyjątkowy dostęp do kulis codziennego reżimu trningowego ukazuje wyjątkową więź Margarity z dwoma trenerkami Aminą Zaripovą i Iriną Viner. “Over the Limit” to intymny dramat brutalnych relacji, które prowadzą do sukcesu.

 

Made with Red Heart on Twitter Twemoji 11.1 in Bytom

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account