Bytom Film Festival

Festiwal Popularyzatorów Filmowych


Łączyć to, co lokalne z uniwersalnym, światowym kinem. Stawiać naprzeciwko siebie filmową klasykę i eksperyment. Wspierać outsiderów i młodych artystów, honorując twórców wielkich. Słowem: zawsze wyciągać z kina to, co najcenniejsze.

To cele, które przyświecają naszemu festiwalowi od samego początku, równolegle z ideą Festiwalu Popularyzatorów Filmowych – imprezy stawiającej w świetle reflektorów krytyków, recenzentów, blogerów; wszystkich tych, dzięki którym sztuka filmowa staje się przestrzenią refleksji i dialogu.

Nasze spojrzenie na kino realizujemy na wielu poziomach. Szczególnie ważna jest dla nas regionalna perspektywa. Choć staramy się trafiać do szerokiego grona odbiorców nie zapominamy o lokalnych widzach, twórcach i tematach; pozostajemy dumni z naszego miasta i ze Śląska. Nagrodziliśmy honorowym Bytomskim Lwem najwybitniejszego śląskiego reżysera, Kazimierza Kutza, przy okazji zorganizowanej przez nas retrospektywy jego twórczości. Regularnie wyświetlamy filmowe portrety naszego regionu w sekcji festiwalowej Silesia Panorama.

Co roku organizujemy pokazy filmów wielkich reżyserów – Andrzeja Wajdy, Kazimierza Kutza, Agnieszki Holland. Jednocześnie, dzięki seansom filmów konkursowych czy festiwalowym sekcjom Wielcy Młodzi, dajemy naszym widzom szansę zapoznania się z najnowszymi propozycjami polskiego kina. Wierzymy, że każdy eksperyment wyrasta z tradycji – a każda tradycja żyje, dopóki potrafi inspirować do dialogu i buntu. Nagradzamy filmy w trzech kategoriach: najlepszy film fabularny, najlepszy dokument oraz eksperyment lub animacja.

Naszą wizję uzupełniają spotkania z popularyzatorami kina – krytykami, dystrybutorami, filmoznawcami, którzy podczas każdej edycji prowadzą dla naszej widowni wykłady, dyskusje czy warsztaty; a także pokazy filmowe, w tym biografii legendarnego Rogera Eberta czy Zygmunta Kałużyńskiego. Przyznajemy także nagrody za najlepszy zgłoszony blog o tematyce filmowej oraz recenzję i wideorecenzję/esej filmowy, dając popularyzatorom działającym w różnych mediach możliwość zaprezentowania się przed szerszym gronem odbiorców. Wśród naszych gości znaleźli się do tej pory m.in. Hugh Welchman – laureat Oscara (2006, Piotruś i Wilk) – oraz Dorota Kobiela, twórcy animacji Twój Vincent; Michał Oleszczyk – były dyrektor artystyczny festiwalu w Gdyni, krytyk współpracujący z największymi mediami w Polsce i zagranicą; Lech Majewski, reżyser m.in. Onirici czy Młyna i krzyża; Miłosz Stelmach – redaktor naczelny “Ekranów”; oraz wielu innych.

Sami także uważamy się za popularyzatorów. Dlatego dbamy, aby podczas naszego festiwalu wybrzmiewały różne głosy i opinie, ukazujemy filmy z wielu perspektyw. Wszystkich nas – organizatorów, gości i publiczność – łączy otwartość i miłość do kina.

Made with Red Heart on Twitter Twemoji 11.1 in Bytom

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account