Żiżek na 5. Bytom Film Festival

Dwudziesty pierwszy wiek nie doczekał się jeszcze drugiego myśliciela równie kontrowersyjnego jak Slavoj Żiżek. Wnikliwy komentator Marxa, Freuda czy Lacana, bezkompromisowy krytyk współczesnego świata, zdeklarowany lewak i komunista popierający w wyborach Donalda Trumpa. Jego poglądy są źródłem niekończących się debat i interpretacji, a jego wizerunek zaskarbił mu tyluż krytyków, co wielbicieli. 

Niezależnie od tego, kim Żiżek w zasadzie jest – szarlatanem czy geniuszem, filozofem czy prowokatorem – z pewnością należy do czołówki najciekawszych komentatorów kina. Jego częstokroć szokujące analizy dzieł filmowych budują, czerpiąc przy tym obficie z psychoanalizy i krytyki kulturowej, obraz dziesiątej muzy jako fascynującego odbicia naszych lęków, traum i najbardziej perwersyjnych pragnień – zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym. Poglądy Żiżka nie tylko wykraczają poza granice tradycyjnego rozumienia kina, lecz rozsadzają je od środka. Z nadzieją, że rozsadzi także i nasze, poświęcamy Żiżkowi sekcję filmową Kino o Kinie podczas 5. edycji Bytom Film Festival.

We współpracy z Sophie Fiennes, słoweński filozof przygotował dwa filmy stanowiące syntezę jego poglądów na kulturę – Z-Boczona historia kina (2006) oraz Perwersyjny przewodnik po ideologiach (2012). Oba są co najmniej tak kontrowersyjne, jak ich tytuły. Erudycyjny wykład Żiżka swobodnie meandruje w nurtach wytyczonych psychoanalizą, krytyką marksistowską i postmodernistyczną, wyczytując z klasycznych dzieł światowej kinematografii najgłębiej ukryte treści – i nie cofa się przy tym przed skandalem. Stanowi miejscami zabawną, (auto)ironiczną podróż w poszukiwaniu sekretów “najbardziej perwersyjnej ze sztuk”.

W taką podróż niemądrze wybierać się bez przewodnika. Gości naszego festiwalu w oba seanse wprowadzi Kuba Mikurda – filmoznawca i filozof, tłumacz i znawca twórczości m.in. Żiżka, wiceszef redakcji filmowej Canal+ i współpracownik Krytyki Politycznej, Biura Literackiego czy Wydawnictwa Ha!Art.

Do zobaczenia!

Made with Red Heart on Twitter Twemoji 11.1 in Bytom

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account