Aby dać widzom chwilę wytchnienia po intensywnych emocjach poprzedniego wieczoru, trzeci dzień festiwalu rozpoczęliśmy po południu. Dwa zupełnie różne pokazy z sekcji #retrospektywa90 to kolejne dwie odsłony kina Kazimierza Kutza. Nikt nie woła to ukłon reżysera w stronę awangardy, wizualne arcydzieło, które niemal nie ma sobie równych w polskim kinie. Z kolei spektakl Opowieści Hollywoodu, należący do Złotej Setki teatru telewizji, to szansa na poznanie Kutza od strony jego pracy teatralnej; Opowieści łączą właściwą reżyserowi głębię obserwacji i ideową bezkompromisowość z ironią i humorem, podkreślonym przez narrację fenomenalnego Janusza Gajosa.

Później pozostała już tylko gala zamknięcia. W pięknie oświetlonym gmachu Sądu Rejonowego spotkaliśmy się z ogromną publiką, która zapragnęła doświadczyć zakończenia tegorocznej imprezy. Nadeszła pora podziękowań, wzruszeń nad zdobytymi nagrodami, ale przede wszystkim – przeżyć filmowych. Nagrodzony w kategorii Animacja/Eksperyment projekt Marty Pajek “III”, nominowany do konkursu krótkich metraży na festiwalu w Cannes urzekł Jury oraz widzów odwagą w ujmowaniu cielesności i znakomitym eksperymentowaniu z formą. W kategorii Fabuła zwyciężył niemniej śmiały, świetnie wykonany “Play” w reżyserii Piotra Sułkowskiego, zaś w kategorii Dokument – fenomenalne “Siostry” Michała Hytrosia; obraz zabawny, niesamowicie ciepły, lecz podejmujący dyskretnie wiele istotnych, trudnych Nagrodę Publiczności zdobył film “Świtezianka” w reżyserii Julii Bui i Mai Bui.

Gwałtowną zmianę tonacji przyniósł Pokaz Specjalny filmu Over the limit, wieńczący festiwal. Doceniony na festiwalach na całym świecie portret rosyjskiej gimnastyczki, Margarity Mamun, to intymny dramat traktujący o poświęceniu i walce. Obraz niezwykle mocny, który wywarł na wszystkich ogromne wrażenie i pozostawił widzów pełnych emocji i przemyśleń; dokładnie tak powinno się kończyć filmowe festiwale.

 

Tym samym trzeci i ostatni dzień Bytom Film Festival dobiegł końca. Wszystko, czego możemy sobie i Wam życzyć, to takich samych – i jeszcze lepszych – wrażeń podczas kolejnej edycji. Do zobaczenia za rok!

III (Najlepsza animacja/eksperyment) – Kobieta i mężczyzna w średnim wieku spotykają się w poczekalni. Powoli zbliżają się do siebie. On pomaga jej zdjąć ciężkie, czarne futro, które okrywa jej nagie ciało. Tak rozpoczyna się ich wspólna gra polegająca na naprzemiennym uwodzeniu i obnażaniu się wzajemnie. Ich dłonie sięgają aż do wnętrza ciał, których organy przypominają roślinne formy.

Siostry (Najlepszy dokument) – Za potężnym 800 letnim murem, w najstarszym żeńskim klasztorze klauzurowym w Polsce – klasztorze Benedyktynek w podkrakowskich Staniątkach, toczy się życie 12 sióstr – średnia wieku 70 lat. Mimo podeszłego wieku i zmieniającego się za murem, w szaleńczym tempie świata, każdego dnia starają się podporządkować swoje życie wymyślonej ponad 10 wieków temu regule “ORA et LABORA”. Nasze bohaterki – siostry Anuncjata i Benedykta, (w klasztorze od 40 lat), z właściwym sobie urokiem wprowadzają nas w świat za murem, opowiadają o swoim życiu i podjętych w nim decyzjach. Pokazują nam świat klasztorny z wszystkimi jego odcieniami, zupełnie odarty ze stereotypu, często wzruszający i zabawny zarazem. To film o ciszy opowiedziany niezwykle głośno.

Play (Najlepszy film fabularny) – Mężczyzna trawiony przez poczucie winy, że nie odważył się stanąć w obronie matki wciela się w rolę jej mordercy i zmusza dziesięcioletniego siebie do zmierzenia się z traumą.

Świtezianka (Nagroda Publiczności) – Film – adaptacja ballady Adama Mickiewicza – utrzymany w konwencji thrillera romantycznego, w którym współczesny świat przeplata się ze światem XIX-wiecznych podań ludowych. Głównym bohaterem jest 16-letni Michał w którym rodzi się pierwsze uczucie do pięknej lecz tajemniczej dziewczyny. Podążając za nią odkrywa równoległą, magiczna rzeczywistość i zamieszkującą tam nimfę.. czy zdoła uwolnić się od jej zwodniczego uroku i zachować wierność? Jest to pierwsza filmowa próba zmierzenia się z balladami Mickiewicza.

 

Made with Red Heart on Twitter Twemoji 11.1 in Bytom

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account