Bez wątpienia większość z nas nie zmagała się z odróżnieniem wytworów wyobraźni od rzeczywistości. Jesteśmy w stanie jasno stwierdzić co jest prawdziwe i realne, a co pozostaje w sferze naszej wyobraźni. Lecz skąd posiadamy taką pewność? Co dzieje się w przypadku, gdy każda znacząca dla nas chwila nigdy nie miała miejsca, a przyjaciele po prostu nie istnieją? Nasze działania, jakie podjęliśmy do niczego się nie przyczyniły? Co by się stało, gdyby nasz piękny umysł okazał się zwyczajny, przeciętny i nie tak wyjątkowo i wybitny jak sądziliśmy?

 Jak mawiał Karol Darwin „Matematyk to ślepiec w ciemnym pokoju szukający czarnego kota, którego tam w ogóle nie ma.”- Taki też był John Nash (Russel Crowe). Historia jego życia przestawiona w filmie „Pięknu umysł” w reżyserii Ron’a Howard’a to podróż niezwykłego człowieka, która kończy się wielkim odkryciem. Pomimo drwin ze strony kolegów i ciężkiej choroby psychicznej znalazł czarnego kota, jakim była teoria gier. Za wszelką cenę chciał dokonać odkrycia, które wyróżni go z tłumu studentów. Wiara we własne możliwości, liczby, a później w miłość uczyniły go noblistą i profesorem wprowadzającym wiele do współczesnej ekonomii. Niezwykły dar, który odróżniał go od innych pchnął jego umysł poza granice wytrzymałości. Niełatwo było mu zrozumieć, że życie nie jest jak matematyka i nie wszystkie problemy da się rozwiązać za pomocą twierdzeń i danych. Jednakże ze wsparciem żony – Alicii (Jennifer Connelly) pokonał reputację szaleńca i odkrył, że jeszcze lepiej od pięknego umysłu jest posiadać piękne serce.

 Historia ta chwyta za serca i pokazuję, że każde przeciwności da się przewalczyć. Film ten nie byłby, aż takim arcydziełem bez genialnej gry aktorskiej Russel’a Crowe’a. Nadał on idealnie jeszcze wyrazistszy charakter postaci John’a. Warto też wspomnieć o muzyce zapadające w pamięć i podkreślającą głębię tej ekranizacji. Dzięki osobie jaką jest John Nash można stwierdzić, że bez względu na to czy umysł jest piękny, niezwykły czy wręcz przeciwnie – miłość, matematyka i determinacja będą zawsze prawdziwe.

 

Made with Red Heart on Twitter Twemoji 11.1 in Bytom

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account